Facebook
INSTAL-TEAM Hydraulika Jasło

Rekuperacja Jasło, Krosno - montaż wentylacji mechanicznej

Rosnące ceny energii zmuszają inwestorów budynków do nieustannego poszukiwania oszczędności. Jak jednak uzyskać je bez strat komfortu użytkowania budynków mieszkalnych? Instal-Team Jasło ma odpowiedź: Rekuperacja!

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją rekuperacji zadzwoń do Nas

+ 48 510 792 869

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który pozwala odzyskiwać część ciepła z ogrzanego powietrza. Rekuperacja spełnia więc obydwa cele, jakie powinien stawiać przed sobą odpowiedzialny inwestor budowlany:

 • eliminuje straty energii i daje możliwość odzysku ciepła, co w oczywisty sposób prowadzi do znaczącego zmniejszenia kosztów użytkowania budynku,

 • zwiększa komfort mieszkańców, pozwalając im cieszyć się odzyskiem ciepła.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna - porównanie

Wymienionych zalet nie gwarantuje inne tradycyjne rozwiązanie - system wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie grawitacji. Oznacza to, że powietrze jest zasysane z pomieszczenia przez wentylację grawitacyjną w oparciu o ciąg wytwarzany w kominie.

To rozwiązanie problemu wentylacji domu - choć jest proste i popularne - ma jednak wiele wad. Najważniejszą jest wychładzanie pomieszczeń, co wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania w zimie. Montując wentylację grawitacyjną, pozbawiasz się możliwości wyprowadzania wilgoci z pomieszczeń, przez co będzie w nich duszno.

Rekuperacja? Jak właściwie działa ten system wentylacji mechanicznej?

Systemy wentylacji mechanicznej, działające na zasadzie rekuperacji, ruch powietrza zapewniają dzięki ciągłej pracy urządzenia, nazywanego rekuperatorem.

Kontroluje ono ruch nawiewanego i wyprowadzanego z pomieszczeń powietrza. Z nagrzanego powietrza, w którym znajdują się zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla, urządzenie częściowo odzyskuje ciepło przed wyprowadzeniem powietrza na zewnątrz domu.

Ciepło odzyskane przez rekuperator jest następnie wykorzystywane do ponownego ogrzewania pomieszczenia. Rekuperator jednocześnie generuje świeży strumień powietrza z zewnątrz, zasysanego do wnętrza domu. To pozwala wymienić zanieczyszczone, bogate w dwutlenek węgla powietrze na świeże powietrze wysokiej jakości - przy jednoczesnym zachowaniu jak największej części ciepła i redukcji kosztów ogrzewania.

Najważniejsze zalety rekuperacji

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który ma szereg zalet. Do najważniejszych - oprócz już wymienionych ograniczeń strat ciepła i obniżeniu kosztów ogrzewania - należą:

 • wentylacja mechaniczna oparta na rekuperacji oczyszcza powietrze z alergenów oraz kurzu,

 • co w konsekwencji eliminuje potrzebę wietrzenia pomieszczeń,

 • oraz sprawia, że rekuperacyjne systemy wentylacyjne i klimatyzacja doskonale ze sobą współdziałają (o czym szerzej niżej),

 • eliminacja potrzeby wietrzenia to doskonała ochrona przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem z zewnątrz oraz hałasem,

 • systemy wentylacyjne oparte na rekuperacji gwarantują automatyczną kontrolę ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego,

 • brak hałasu, który może napływać do pomieszczenia z zewnątrz przez otwarte okno podczas wietrzenia,

 • systematyczne usuwanie wilgoci, dzięki czemu nie osadza się ona na oknach, np. w kuchni lub łazience,

 • system oparty na rekuperacji umożliwia szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach, np. z ubikacji lub kuchni podczas gotowania,

 • możliwość pełnego automatyzowania systemu rekuperacji, przez zastosowanie dodatkowych czujników (np. CO2 i wilgoci).

Rekuperacja i klimatyzacja to prawdziwy dream team!

Wentylacja mechaniczna oparta na rekuperacji to najlepsze połączenie z klimatyzacją. Dlaczego? Rekuperacyjny system wentylacji eliminuje lub znacznie ogranicza konieczność wietrzenia. Każdy posiadacz klimatyzacji zdaje sobie sprawę, jak duże straty energii może generować wietrzenie klimatyzowanych pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna wykorzystująca rekuperację pozwala na oszczędności energii (dzięki ograniczeniu działania klimatyzacji) także latem!

Kolejną zaletą połączenia klimatyzacji z rekuperacją będzie też to, że rekuperator będzie w sposób równomierny rozprowadzał temperaturę po całym budynku. Ponadto urządzenie to będzie wspomagać pracę klimatyzacji -rekuperator jest w stanie w okresie letnim obniżyć temperaturę w wentylowanych pomieszczeniach o 2- 3° C.

Decydując się na wentylację opartą na rekuperacji, możesz także wyeliminować aż nazbyt dobrze znany posiadaczom klimatyzacji problem zbyt suchego powietrza w domu.

Czy przekonaliśmy Cię już na montaż wentylacji opartej na rekuperacji?

W takim razie pozostaje nam tylko przekonać Cię do tego, że montaż ten powinniśmy przeprowadzić właśnie my!

Jesteśmy znaną na terenie województwa podkarpackiego firmą hydrauliczną z wieloletnim doświadczeniem. Mnóstwo zadowolonych klientów, ugruntowana pozycja na rynku i długoletnia historia działania to nasze najlepsze rekomendacje. Wszystkim klientom oferujemy profesjonalne doradztwo, bezpłatną wycenę inwestycji, projektowanie i wykonanie całego systemu wentylacji oraz przeprowadzenie wszystkich etapów jego instalacji.

Przejdź do zakładki "Kontakt" i dołącz do grona naszych zadowolonych klientów już dziś!

rekuperacja jasło firma remontowo partnerów biznesowych osiek jasielski o nowy żmigród ogrzewanie.